Mężczyzna odśnieżający chodnik zamiatarką marki Tielbuerger

Silne opady śniegu potrafią zamienić otoczenie w bajkowy krajobraz, ale niestety powodują również utrudnienia w ruchu – nie tylko samochodowym, ale też pieszym. Zastanawiasz się, kiedy trzeba odśnieżać chodnik przy posesji i na kim właściwie spoczywa obowiązek zadbania o bezpieczeństwo przechodniów? Zapraszamy do lektury!

Kto i kiedy powinien odśnieżać chodnik?

Ustawa Prawo budowlane jasno wskazuje, kto odśnieża chodnik przy posesji – rola ta przypada albo jej właścicielowi, albo zarządcy nieruchomości (jeśli mowa o bloku wielorodzinnym). To na nich nałożony jest obowiązek dbania o dobry stan techniczny ścieżki, który obejmuje też usuwanie z niej błota, lodu, śniegu czy liści. Co więcej, zarządcy są zobowiązani do usuwania także innych zagrożeń dla zdrowia i życia przechodniów — na przykład zwisających z dachu sopli. Przepisy nie określają jednak, kiedy trzeba wykonywać takie prace – nie ma podanej częstotliwości, w jakiej należy usuwać śnieg.

Obowiązek usuwania śniegu z terenu przy posesji

Odśnieżanie chodnika przy posesji jest obowiązkiem nałożonym na jej właściciela w celu zachowania porządku, zapewnienia bezpieczeństwa przechodniów i zapobiegania urazom, do których może dojść wskutek poślizgnięcia się lub przewrócenia na oblodzonej powierzchni. Jego niedopełnienie może wiązać się z otrzymaniem nagany, karą finansową i koniecznością wypłacenia odszkodowania – szczególnie jeśli wskutek takiego niedopatrzenia dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Obowiązek odśnieżania chodnika nie ma jednak zastosowania w kilku przypadkach:

  • jeśli trasa nie znajduje się bezpośrednio przy granicy Twojej działki — np. jest oddzielona pasem zieleni lub rowem melioracyjnym,
  • jeśli za postój lub parkowanie w miejscu ruchu pieszych odprowadzane są opłaty do gminy.

W asortymencie naszego sklepu internetowego znajdziesz odśnieżarki spalinowe oraz lemiesze do kosiarek i zamiatarek, które sprawdzą się przy usuwaniu złogów śniegu z posesji oraz tras komunikacyjnych. Wybierz model, który sprawdzi się w Twoim przypadku!