Używamy cookies aby ułatwić korzystanie ze sklepu. Zgodnie z dyrektywą dotyczącą prywatności w sieci, musimy zapytać o Twoją zgodę na zapisywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.
Blog
Koszenie należy do podstawowych funkcji traktorów ogrodowych. Do pozostałych czynności pielęgnacyjnych warto skorzystać z osprzętu ze strony tielbuerger.pl, który znacznie poszerzy możliwości naszego traktorka, przekształcając go w m.in. zamiatarkę, siewnik czy wertykulator. W efekcie swój egzemplarz wykorzystamy nie tylko do koszenia, ale i do różnych prac przeprowadzanych wokół domu przez cały rok. Ponadto to rozwiązanie wyeliminuje obowiązek kupowania innych, często większych urządzeń, które poza sezonem zalegają gdzieś w garażu lub narzędziowni.
Zamiatanie
Doczepiane zamiatarki składają się z uniwersalnych szczotek o różnej szerokości roboczej do wyboru, dzięki którym w szybki i łatwy sposób wypielęgnujemy nasz wielopowierzchniowy ogród, pole uprawne, a nawet parking. Polecamy również skorzystać z wielolitrowych, doczepianych pojemników z tworzywa sztucznego na zmiatane zabrudzenia.
Wertykulacja
Lekki, doczepiany wertykulator do traktora ogrodowego, tak samo jak jego większy kuzyn, pomoże nam uzyskać idealnie czysty trawnik. Ostrza o sporej szerokości roboczej i przemyślanej konstrukcji bez problemu nacinają powierzchnię gruntu, pozbywając się z niej resztek chwastów, mchu i szczątek roślin, które przeszkadzają w rozwoju gleby i doprowadzają do jej obumarcia. Po usunięciu naturalnych pozostałości, tlen oraz składniki mineralne łatwi
Obumarłe pędy oraz pozostałości roślin i liści tworzą warstwę, która utrudnia trawie kontakt z wodą, nawozem oraz tlenem. Efektem jest to, że trawy poszukując minerałów niezbędnych do życia, korzenią się w warstwie filcu zamiast głęboko w glebie, co prowadzi do rozwoju grzybów. Jeśli więc w swoim ogrodzie szybko dostrzeżemy filc, to znak, że nadeszła pora na wertykulację. Jest to zabieg pielęgnujący darnie, który powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku i najlepiej wczesną wiosną, gdyż to właśnie wtedy rośliny regenerują się po trudach zimy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w naszym ogrodzie wykorzystać wertykulator późnym latem lub wczesną jesienią. Niezależnie od wybranego przez nas terminu, zadbajmy, by trawnik miał odpowiednią ilość czasu na regenerację przed zimą.
Jak często korzystać z wertykulatora?
Zabieg powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, o ile nasz trawnik ma minimum dwa sezony. Warto o tym pamiętać, gdyż zbyt częsta wertykulacja może w łatwy sposób zniszczyć wrażliwe pędy. Jeśli jednak uznamy, że nadszedł odpowiedni czas, to najlepszym sposobem jest przycięcie trawnika na długość około jednego centymetra. Dzięki temu ostrza wertykulatora bez problemu dotrą i ponacinają najgłębsze warstwy filcu, co pozwoli trawie szybko się zagęścić. Niestety, biorąc pod uwagę wcześniejsze warunki naszego trawnika, jego stan po wertykulacji nie będzie zbyt dobry. Rozwiązaniem jest rozsypanie nieco żyznej gleby i zrobienie dosiewki. Popularnym zabiegiem jest również wcześniejsze skoszenie trawnika po to, by jeszcze bardziej pobudzić go do rozrostu.
Jaki wertykulator wybrać?
Prowadzenie tych urządzeń wymaga sporych ilości sił, dlatego niezależnie od wielkości naszego trawnika, zaopatrzmy się w sprzęt z napę
Korzystanie z tradycyjnych szczotek czy mioteł jest męczące i mało wydajne. Ułatwić nam pracę na sporej powierzchni może dobra zamiatarka. Jak wybrać ją dobrze? Sprawdźmy!
Krótko o zamiatarkach
Urządzenia te posiadają szczotki walcowe o różnej szerokości, średnicy oraz typu, które dobieramy w zależności od potrzeb i warunków pogodowych. Pierwszym z nich jest standardowa szczotka walcowa, która idealnie czyści łączenia kostki brukowej przy optymalnej temperaturze. Drugim rodzajem jest specjalna, 8-rzędowa szczotka przeznaczona do pracy w niskich temperaturach, dzięki którym zamiatarka dobrze sobie radzi z zalegającymi zanieczyszczeniami oraz śniegiem. Trzecim i jednocześnie najwytrzymalszym typem jest uniwersalna szczotka z podwójnym włosiem, która skutecznie czyści powierzchnie z kurzu, pyłu, piasku oraz śniegu zalegających na chodniku lub naszym podwórku niezależnie od pogody.
Kwestie wygody
Przeglądając ogólnodostępne modele, warto zastanowić się nie tylko nad indywidualnymi potrzebami, ale również nad wielkością terenu, o który chcemy zadbać. Uniwersalnym wyborem będzie zatem zamiatarka spalinowa, która najlepiej poradzi sobie z wyczyszczeniem kostki brukowej znajdującej się na sporym i wymagającym terenie. Warunkiem wydajnej pracy będzie jedynie dobranie konkretnych parametrów: