Wertykulator spalinowy marki Tielbuerger

Obumarłe pędy oraz pozostałości roślin i liści tworzą warstwę, która utrudnia trawie kontakt z wodą, nawozem oraz tlenem. Efektem jest to, że trawy poszukując minerałów niezbędnych do życia, korzenią się w warstwie filcu zamiast głęboko w glebie, co prowadzi do rozwoju grzybów. Jeśli więc w swoim ogrodzie szybko dostrzeżemy filc, to znak, że nadeszła pora na wertykulację. Jest to zabieg pielęgnujący darnie, który powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku i najlepiej wczesną wiosną, gdyż to właśnie wtedy rośliny regenerują się po trudach zimy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w naszym ogrodzie wykorzystać wertykulator późnym latem lub wczesną jesienią. Niezależnie od wybranego przez nas terminu, zadbajmy, by trawnik miał odpowiednią ilość czasu na regenerację przed zimą.

Jak często korzystać z wertykulatora?

Zabieg powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, o ile nasz trawnik ma minimum dwa sezony. Warto o tym pamiętać, gdyż zbyt częsta wertykulacja może w łatwy sposób zniszczyć wrażliwe pędy. Jeśli jednak uznamy, że nadszedł odpowiedni czas, to najlepszym sposobem jest przycięcie trawnika na długość około jednego centymetra. Dzięki temu ostrza wertykulatora bez problemu dotrą i ponacinają najgłębsze warstwy filcu, co pozwoli trawie szybko się zagęścić. Niestety, biorąc pod uwagę wcześniejsze warunki naszego trawnika, jego stan po wertykulacji nie będzie zbyt dobry. Rozwiązaniem jest rozsypanie nieco żyznej gleby i zrobienie dosiewki. Popularnym zabiegiem jest również wcześniejsze skoszenie trawnika po to, by jeszcze bardziej pobudzić go do rozrostu.

Jaki wertykulator wybrać?

Prowadzenie tych urządzeń wymaga sporych ilości sił, dlatego niezależnie od wielkości naszego trawnika, zaopatrzmy się w sprzęt z napędem spalinowym, który ułatwi nam cały proces. Warto w ten sposób zaoszczędzić swoją energię, gdyż po wertykulacji czeka na nas jeszcze zebranie resztek filcu oraz trawy. Wszystkim zainteresowanym firmom i osobom polecamy sklep Polgard, w którym znajdują się wertykulatory spalinowe w dobrych cenach. Na stronie nie brakuje również modeli z wymiennymi nożami.